• 0 532 240 19 62
  • bilgi@ukbem.com

Patent Tescili Neden Önemlidir ?

Admin 47 0 Yorum

Reklam

Patent tescili bir kez alınabilen ve bu bir kez almanın da belirli sürede olması gereken bir korumadır. Dünyada her yıl 2-3 milyon arasında patent yayınlanmaktadır. Patent tescili ile koruma altına alınmayan buluş kamusal bilgi haline gelmektedir. Tescilin önemini iki yönden vurgulayabiliriz.

1- Patent tescili ile koruma altına alınmayan buluş için yapılan emek, zaman ve para harcaması serbest piyasada kayba sebep olabilir. Buluş ortaya çıktıktan sonra üretimi araştırması kadar pahalı olmayacağından herkes tarafından üretilebilir ve buluşçunun buluşa ulaşmasını sağlayan emek zaman ve para harcamasından doğan maliyet sadece buluşçu üzerinde kalacağı için diğer rekabetçiler en baştan karlı olarak işe başlamış olacaktır.

2- Yeni ama patent ile koruması olmayan buluş buluşçu dışında kimselerce tescil edilebilir. Böyle bir durumda başkası tarafından elde edilmiş patent hakkı asıl buluşçuya karşı ileri sürülebileceğinden buluşçu buluşun kendisine ait olduğunu ispat edemezse kendi bilgi ve tecrübesinin ürünü olan buluşun ticari gelirinden faydalanamaz hale gelebilecektir.


Reklam


Yorumlar (0)    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum Yaz


guvenlik

Copyright © 2015 Ukbem Belgelendirme Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Çık